چهارشنبه 30 بهمن 1398 _ 25 جمادى الثانية 1441 _ 19 فوریه 2020
فارسی | English
  امروز
چهارشنبه
بهمن 1398
30
قمری:25 جمادى الثانية 1441

میلادی:19 فوریه 2020
 
تاریخ : دوشنبه 21 آبان 1397     |     کد : 99

برای اولین بار در شمالغرب کشور طرح مشترک بین دانشگاه شهید مدنی آذربایجان و اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان آذربایجان شرقی

طرح مشترک دانشگاه شهید مدنی آذربایجان با اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان آذربایجان شرقی تحت عنوان «بند رسوب گیری بتن غلطکی در منطقه لیوار شهرستان مرند» انجام شد

آقای دکترحامد فرشباف عضو هیات علمی گروه عمران دانشگاه و مشاور این پروژه، در گفتگو با روابط عمومی دانشگاه توضیحاتی به شرح ذیل ارائه نموده اند.

دکترحامد فرشباف  در مورد اجرای طرح مشترک دانشگاه شهید مدنی آذربایجان با اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان آذربایجان شرقی تحت عنوان «بند رسوب گیری بتن غلطکی در منطقه لیوار شهرستان مرند»خبر داد و گفت:  این طرح یکی از طرحهای نوین در دنیاست که برای اولین بار در شمالغرب ایران و در آذربایجان شرقی و از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی در حال اجرا بوده و موفقیت چشمگیری را در اجرای این طرح شاهد هستیم.
فرشباف با اشاره به مزیتهای طرح مذکورگفت: در این پروژه، با انجام تمهیداتی در ساختار طرح، در حدود 30 درصد کاهش هزینه را شاهد هستیم، ضمن اینکه در این روش، استحکام سازه افزایش یافته وهمچنین نزدیک بودن مصالح اولیه پروژه به بستر و مسیر رودخانه، سرعت مضاعف تری را برای اجرای این پروژه ممکن ساخته است .
دکتر فرشباف افزود: سازه مدرن بتن غلطکی یکی از دستاورد های جدید  مهندسی عمران می باشد که برای اولین بار با طراحی  و اجرای پژوهشگران دانشگاه شهید مدنی آذربایجان در طرح  آبخیزداری حوزه لیوار شهرستان مرند اجرا می شود. دراین روش، بجای استفاده از سنگ و ملات سیمانی، سیمان با شن و ماسه و خاک مناسب(موجود در محل) بصورت نیم خیس مخلوط شده و سپس در محل احداث بند، ریخته شده و با غلطک فشرده می شود که ضمن صرفه جویی در هزینه، دارای استحکام ودوام بیشتری نیز میباشد.


وی در پایان از همکاریها وزحمات همکاران حوزه معاونت پژوهش و فناوری، بخصوص از معاون محترم پژوهش و فناوری دانشگاه، جناب آقای دکتر علی عجمی و مدیر محترم امور فناوری ، جناب آقای دکتر بهزاد سلطانی و همچنین از کارشناس محترم آزمایشگاه گروه عمران، جناب آقای مهندس علیرضا طالبی تقدیر و تشکر نمودند.
 
 
 
 


چاپ چاپ