چهارشنبه 30 بهمن 1398 _ 25 جمادى الثانية 1441 _ 19 فوریه 2020
فارسی | English
  امروز
چهارشنبه
بهمن 1398
30
قمری:25 جمادى الثانية 1441

میلادی:19 فوریه 2020
 
تاریخ : شنبه 9 خرداد 1394     |     کد : 40

بیانیه چهل و هفتمین اجلاس سراسری معاونان پژوهشی دانشگاهها روسای پژوهشگاه ها و پارک های علم و فناوری و موسسات آموزش عالی کشور

چهل و هفتمین اجلاس سراسری معاونان پژوهشی دانشگاه­ها روسای پژوهشگاه­ها و پارک های علم و فناوری و موسسات آموزش عالی کشوربا صدور بیانیه ای پایان یافت.

چهل و هفتمین اجلاس سراسری معاونان پژوهشی دانشگاه­ها روسای پژوهشگاه­ها و پارک های علم و فناوری  و موسسات آموزش عالی کشوربا صدور بیانیه ای پایان یافت. متن بیانیه پایانی اجلاس بشرح ذیل می باشد:.

در سالی که به نام "دولت و ملت، همدلی و همزبانی" نامگذاری شده است؛ چهل و هفتمین اجلاس معاونان پژوهش و فناوری دانشگاه­ها، رؤسای پژوهشگاه­ها، مؤسسات و مراکز آموش عالی و پارک­های علم و فناوری کشور در دانشگاه تحصیلات تکمیلی و فناوری پیشرفته کرمان، با حضور جناب آقای دکتر احمدی، معاون محترم پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و دبیرکل شورای عالی عتف و مدیران و معاونان محترم حوزه پژوهش و فناوری دانشگاه­ها و رؤسای پژوهشگاه­ها و پارک­های علم و فناوری کشور برگزار شد. در این اجلاس ضمن ارائه سخنرانی­های کلیدی به مقوله توسعه­ ی کشور از منظر پژوهش، فناوري و تجاری سازی دستاوردهای پژوهش و فناوری در توسعه علمی و اقتصادی کشور پرداخته شد و شرکت کنندگان در این اجلاس، ضمن تأکید بر بندهای ذیل، اهتمام مسئولین محترم را بر اجرا و پیگیری جدی آن خواستار شدند.

1- با توجه به ابلاغ سند علم و فناوری از سوی مقام معظم رهبری ضروری است دانشگاه­ها، پژوهشگاه­ها ،مؤسسات و مراکز آموزش عالی و پارک­های علم و فناوری برنامه­های راهبردی خود را بر اساس آن سند تنظیم و اجرا نمایند و در ضمن جهت سرعت بخشیدن به اجرای سند فوق از قوای سه­گانه کشور تقاضا داریم مراکز دانشگاهی، پژوهشی و فناوری را در این راه مقدس مورد حمایت جدی خودشان قرار دهند.

2- با توجه به تغییر و تحولات جهانی که در زمینه علم و فناوری در دنیا رخ داده است، از همه مسئولین محترم دانشگاه­ها، پژوهشگاه­ها، مؤسسات و مراکز آموزش عالی و پارک­های علم و فناوری درخواست می­شود برنامه­های خود را بر اساس ساختارهای نوین جهانی و منطبق با شرایط ملی در راستای دانشگاه­ها و پژوهشگاه­های نسل سوم (کارآفرین و توسعه­گرا) برنامه­ریزی نمایند.

3- با توجه به گسترش مراکز دانشگاهی و پژوهش و فناوری و نیاز محققین به تجهیزات تحقیقاتی و آزمایشگاهی ضروری است دانشگاه­ها، پژوهشگاه­ها، مؤسسات و مراکز آموزش عالی و پارک­های علم و فناوری نسبت به اشتراک گذاری توان علمی، فنی و آزمایشگاهی خود بر اساس شیوه­نامه مورد تفاهم اقدام نموده و همچنین نسبت به ورود اطلاعات و تقویت شبکه آزمایشگاه­های علمی ایران که مورد تأکید وزارت علوم، تحقیقات و فناوری می­باشد گام­های موثری بردارند تا امکان استفاده از امکانات آزمایشگاهی و تحقیقاتی کشور بر اساس چارچوب­های تعیین شده برای همه محققین کشور فراهم گردد.

4- با توجه به فرسودگی و مستهلک شدن تجهیزات آزمایشگاهی و تحقیقاتی کشور ضروری است نسبت به تأمین اعتبار مورد نیاز برای بازسازی و نوسازی تجهیزات تحقیقاتی و آزمایشگاهی مراکز دانشگاهی، پژوهشی و فناوری اقدام عاجل و فوری به عمل آید.

5- با توجه به نقش کلیدی آئین­نامه ارتقاء در جهت­دهی پژوهش و فناوری­های کشور، لازم است بازنگری آیین­نام ارتقاء اعضاء هیأت علمی با رویکرد توسعه مرز دانش، فناوری و رفع نیازهای کشور در اولویت قرار گیرد.

6- با توجه به اهمیت هفته ملی پژوهش و فناوری که مسئولیت آن بر عهده وزارت علوم، تحقیقات و فناوری  می­باشد، ضروری است تمام دانشگاه­ها، مراکز پژوهش و فناوری در هفته مذکور شرکت فعال داشته و در ارائه دستاوردهای پژوهش و فناوری که حاصل تلاش دانشمندان فرهیخته مراکز فوق می باشند تلاش جدی نمایند.

7- با توجه به تفاهم­نامه فی­مابین وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و وزارت صنعت، معدن و تجارت، ضروری است دانشگاه­ها و مراکز پژوهش و فناوری برنامه­های اجرائی خود، در جهت فرصت­های مطالعاتی استادان و دانشجویان تحصیلات تکمیلی را تهیه و به معاونت پژوهش و فناوری وزارت متبوع اعلام دارند.

8- از مسئولین محترم قوای سه­گانه تقاضا داریم از برنامه­های موازی سایر دستگاه­ها که موجب تضعیف حریم دانشگاه و مراکز پژوهشی و فناوری می­شود جلوگیری نمایند.

9- با توجه به اینکه حوزه علوم انسانی بخش قابل توجهی از رشته­های دانشگاهی و دانشجویی دانشگاه­ها و مراکز پژوهشی را تشکیل می­دهد، بازسازی زیرساخت­های پژوهشی آنها بر اساس برنامه­های راهبردی آن مراکز از نظر مالی، نرم افزاری و سخت افزاری ضروری است.

10- پیشنهاد می­شود شورای عالی علوم، تحقیقات و فناوری در طرح­های کلان ملی از توانایی­های تمامی مراکز دانشگاهی، پژوهشی و فناوری استفاده کند.

11- با توجه به اهمیت جایگاه، قانون شرکت­های دانش بنیان، از تمامی دستگاه­های ذیربط درخواست می­شود نسبت به اجرایی کردن قانون فوق اقدام جدی به عمل آورند و شرکت­های فوق از  نظر نرم افزاری، سخت افزاری و مالی مورد حمایت قرار گیرند.

12- با توجه به ضرورت ساماندهی فعالیتهای پژوهشی دوره­های تحصیلات تکمیلی در جهت نیازهای پژوهش و فناوری کشور، لازم است مدیریت و برنامه­ریزی رسائل و پایان­نامه­های دانشجویان تحصیلات تکمیلی پس از طی نمودن دوره آموزشی به معاونت پژوهش و فناوری دانشگاه­ها منتقل گردد.

13- به منظور عملیاتی نمودن ارتباط بین دانشگاه­ها، مراکز پژوهش و فناوری با جامعه و صنعت لازم است شورای ارتباط دانشگاه­ها، پارک­های علم و فناوری، بخش خصوصی و دستگاه­های اجرایی در هر استان با حضور در دانشگاه­های مادر و به ریاست استانداران تشکیل شود.

14- ضروری است دانشگاه­ها و مراکز پژوهش و فناوری در جهت جذب یک درصد سهم اعتبارات پژوهش و فناوری در دستگاه­های اجرایی تلاش جدی به عمل آورده و مراحل پیشرفت کار را به معاونت پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گزارش نمایند.

والسلام و علیکم و رحمت اله و برکاته

دبیرخانه ستاد چهل و هفتمین اجلاس معاونان پژوهش و فناوری دانشگاه­ها، رؤسای پژوهشگاه­ها، مؤسسات و مراکز آموزش عالی و پارک­های علم و فناوری کشور

ششم خرداد ماه سال 1394

 

11


چاپ چاپ