چهارشنبه 30 بهمن 1398 _ 25 جمادى الثانية 1441 _ 19 فوریه 2020
فارسی | English
  امروز
چهارشنبه
بهمن 1398
30
قمری:25 جمادى الثانية 1441

میلادی:19 فوریه 2020
 
تاریخ : دوشنبه 10 فروردين 1394     |     کد : 34

به جهش علمی نزدیک می‌شویم ‌

معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم گفت: در سال جدید بیشتر می توانیم به سیاست های علمی و فناوری با جهش علمی، در راستای فرمایشات مقام معظم رهبری در پیام نوروزي ایشان نزدیک شویم.

معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم گفت: در سال جدید بیشتر می توانیم به سیاست های علمی و فناوری با جهش علمی، در راستای فرمایشات مقام معظم رهبری در پیام نوروزي ایشان نزدیک شویم.
به گزارش روابط عمومي وزارت علوم ، دكتروحید احمدی با اشاره به پیام رهبر معظم انقلاب با این مضمون که « یکی از آرزوی های بزرگ ملت، جهش علمی به معنای جهش واقعی است» ، گفت: این قسمت از پیام رهبری برای سال جدید بیشتر به موضوع سیاست های ابلاغی در خصوص علم و فناوری که در شهریور ۹۳ ابلاغ شد، ارتباط دارد.
وی با تاکید بر اینکه جامعه دانشگاهی، علمی و جوان باید از این فرصت استفاده کنند تا در حوزه فناوری بتوانند جهش علمی را محقق سازند، افزود: تحقق این رهنمود با هماهنگی در اجزای نظام، اولویت بندی، سیاستگذاری و ساماندهی برخی از کارها صورت می گیرد تا ما را به جهش علمی واقعی نزدیک تر کند.
معاون پژوهش و فناوري وزیر علوم با اشاره به اینکه حوزه های تبدیل علم به ثروت، اقتصاد پویا و ایجاد مجموعه کارآفرین می توانند زمینه اجرایی شدن تاکیدات موکد رهبر انقلاب را ایجاد کنند تا با توانمندی و جدیت بیشتری در این مسیر گام برداریم، اظهار داشت: این هماهنگی ها تنها از طریق تقسیم کار مناسب تر، تعیین وظایف، اولویت بندی، ارتقاي کیفیت  و ساماندهی نیرو در حوزه های مختلف امکان پذیر است که اینها  از جمله اقدامات ما در حوزه فناوری برای تحقق این امر بوده است.
دكتراحمدی عنوان کرد: دفتر ارتباط با صنعت، دفاتر ارتباط با مجموعه هایی برای رفع نیاز کشور، ارتباط با جامعه بین المللی، مجموعه ایی از زنجیره توانمندی های کشور هستند که می توانند در راستای استفاده از ظرفیت های حوزه علمی به کار گرفته شوند تا بتوان در علم پیشرفت کرد.
وی درباره فعالیت هایی که در وزارت علوم برای ارتقاي سطح علمی انجام گرفته است، گفت: تعیین ماموریت ها، تعیین هماهنگی و توسعه پژوهش و فناوری در حوزه علوم انسانی، آیین نامه هماهنگی برای ارتباط با صنعت، ساماندهی برخی فعالیت های مربوط به فناوری و بسیاری از فعالیت ها که قبل از شروع سال جدید شروع شده و در سال ۹۴  هم این کارها ادامه دارند در وزارت علوم مورد پیگیری قرار گرفته است.
معاون پژوهش و فناوري وزیرعلوم با اشاره به اینکه ساماندهی پژوهش ها نیز از دیگر فعالیت های وزارت علوم برای ارتقاي وضعیت علمی است، خاطرنشان کرد: ساماندهی پژوهش ها در کشور از جمله فعالیت هایی بوده که در سال گذشته نیز مورد بررسی قرار گرفته و اکنون در سال جدید نيز از موضوعاتی است که در دست اقدام خواهد بود .
وي افزود :  ساماندهی و تقویت رشته ها از بُعد پژوهش، می تواند در جهش علمی موثر باشد و اکنون در صدد هستیم که رشته های میان رشته ای را تقویت کنیم تا بتوانند نقش موثری در جامعه و رفع نیازهای مردم در آینده داشته باشند.
وی با اشاره به دفاتر انتقال تکنولوژی که در دو دانشگاه صنعتي امیرکبیر و صنعتی شریف اجرایی شد، گفت: توسعه دفاتر انتقال تکنولوژی به دانشگاه های دیگر نیز از دیگر برنامه های ما برای جهش علمی در سال جديد است.
دكتراحمدی گفت: تکمیل ساختار و حذف برخی از ساختار های موازی و تبدیل آنها به ساختار های مورد نیاز نیز می تواند از جمله فعالیت های ما در جهت ارتقا سطح علمی در سال جدید باشد
دكتراحمدی با بیان اینکه در اواخر سال ۹۳ هم سیاست های علم و فناوری برنامه ششم در مجمع تشخیص، در حال تدوین است، که این سیاست ها قرار است به صورت کامل ابلاغ شود، افزود: این سیاست ها می تواند به ایجاد یک نگرش و رویکرد سیستمی کمک کند تا اجزا با یکدیگر به صورت هماهنگ کار کنند. اگر اجزای نظام با توجه به مشکلات بودجه ای که در سال جدید هم با آن رو برو می شویم، بتوانند از همین ترکیب ساختارها و تلفیق  فعال تر کردن آنها رویکرد جدیدی داشته باشیم
وی افزود: امیدوارم با این سیاست های ابلاغی مقام معظم رهبری و ظرفیت های موجود در کشور،در سال جدید تا حدود زیادی به سیاست های علمی، فناوری و جهش علمی نزدیک  شویم، چرا که پایان سال ۹۴،  پایان برنامه پنجم است و باید تا حدودی برنامه های پنجم تا آن زمان عملی شده باشد.


چاپ چاپ