چهارشنبه 30 بهمن 1398 _ 25 جمادى الثانية 1441 _ 19 فوریه 2020
فارسی | English
  امروز
چهارشنبه
بهمن 1398
30
قمری:25 جمادى الثانية 1441

میلادی:19 فوریه 2020
 
تاریخ : شنبه 31 فروردين 1398     |     کد : 126

بمیزبانی معاونت پژوهش و فناوری دانشگاه شهید مدنی آذربایجان، وبا هدف بررسی چالش ها و راهکارهای ارتباط دانشگاه با صنعت برگزار شد:

نشست بررسی چالش ها و راهکارهای ارتباط دانشگاه با صنعت و نقش دانشگاهها در رونق تولید، در روز چهارشنبه 28 فروردین در دانشگاه شهید مدنی آذربایجان برگزار شد

بمیزبانی معاونت پژوهش و فناوری دانشگاه شهید مدنی آذربایجان، نشست بررسی چالش ها و راهکارهای ارتباط دانشگاه با صنعت و نقش دانشگاهها در رونق تولید، با حضور مسئولین دانشگاهها و مدیران صنعت منطقه، در روز چهارشنبه 28 فروردین در این دانشگاه برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه، نشست بررسی چالش‌ها و راهکارهای ارتباط موثر مراکز علمی با بخش صنعت و نقش دانشگاه ها در رونق تولیدملی، باحضور مسئولان استانی، صاحبان صنایع، معاونان پژوهش وفناوری و مدیران ارتباط با صنعت دانشگاههای منطقه 3 کشور، و با سخنان دکتر سیف مدیر کل ارتباط با صنعت وزارت علوم تحقیقات و فناوری آغاز به کار کرد. دکتر سیف با اشاره به اهمیت و لزوم مسئله ارتباط دانشگاه ها با صنعت، به ضرورت توسعه فعالیت های فوق پرداخت و گفت: در عصر کنونی دانشگاه های نسل 3 و کارآفرین، در قبال توسعه اقتصادی، بهره وری در تولید و ایجاد درآمد پایدار و  ارتباط با صنعت و تولید از رسالت و مسئولیت اجتماعی بیشتری برخوردار میباشند.
دکتر سیف، ضمن تشریح عملکرد اداره کل ارتباط با صنعت وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در سال ۹۷ و بیان برنامه های مربوط به سال ۹۸، به پتانسیل های مختلف نیروی انسانی، موقعیت جغرافیایی کشور، تعداد محققان و منابع انسانی، و اینکه در کشور ما در طول سال حدود یک میلیارد نفرساعت کار پژوهشی انجام می‌گیرد، به لزوم هم افزایی حجم تحقیقات مذکور در حل مشکلات و معضلات جامعه و گسترش تحقیق و توسعه در دانشگاه و صنعت تاکیدنمود. وی تثبیت فرصت‌های مطالعاتی اساتید دانشگاهها با هدف مرتبط ساختن فعالیت‌های علمی و دانشگاهی با صنایع، توسعه مهارتها و کارآموزی دانشجویان در بخش‌های صنعتی، هدایت پایان نامه های دانشگاهی در جهت حل مشکلات صنعت و کارآفرینی را از سایر برنامه‌های وزارت علوم تحقیقات و فناوری برشمرد.
 
دکتر حسن ولی زاده، رِئیس دانشگاه شهید مدنی آذربایجان در سخنانی، در خصوص اهداف برگزاری نشست فوق گفت: این نشست با هدف آسیب شناسی موانع ارتباط صنعت و دانشگاه، ارائه راهکارهای لازم برای رفع مشکلات اقتصادی، تولیدی و ... به روشهای علمی ، تحقیقاتی، آسیب شناسی چالشهای پیش رو و ارائه راهکارهای علمی برگزار شد تا بتوانیم شئون مختلف جامعه را به سمت دانش محور شدن سوق دهیم.
ولی زاده با اشاره به کسب رتبه بین المللی ۱۶ برای کشورمان در تولید علم دنیا، لزوم تلاش در کاهش فاصله با دانشگاه‌های پیشرو و برتر جهان را متذکر شد.
  وی با مرور فرآیند طی شده در جهان برای نیل به دانشگاههای کارآفرین و  نسل ۳ ، اشاره کرد و گفت: نوآوری مهم ترین شاخص و عامل رشد اقتصادی هر کشوری محسوب می‌شود، نوآوری و تکنولوژی از خصوصیات بارز دانشگاههای نسل ۳ است و چهار رکن انسان، ماشین، سازمان، و اطلاعات، از ارکان و اصول آن محسوب میشود.
وی در ادامه افزود: اگر می‌خواهیم جامعه‌ای توسعه یافته تر داشته باشیم بطوریکه وابستگی مستقیم به تحولات دنیا نداشته باشد، باید شئون مختلف جامعه و کشورمان دانش محور شود، در این جامعه، توسعه و پیشرفت، پایدار خواهد بود. در واقع در جامعه دانش محور دانشگاه از مهمترین نهادهای تصمیم گیری است.
 وی افزود: تولید علم با تولید دانش تفاوت دارد تولید علم فعالیتی علمی است که منجر به تولید مقاله می‌شود. اما تولید دانش زمانی که فعالیت علمی منجر به حل یک مسئله یا مشکل در جامعه یا حل مشکلی در صنعت، یک مسئله فرهنگی اجتماعی، اقتصادی و غیره میشود، در واقع تولید دانش صورت گرفته است، ما در تولید دانش مشکلاتی داریم و در ارتباط دانشگاهها و موسسات علمی با صنعت، شکاف عظیمی دیده میشود .
رِئیس دانشگاه شهید مدنی آذربایجان در ادامه افزود: لازم است دانشگاه با لحاظ نیازهای جامعه و صنعت در جهت ارتقای دانش دانشجویان خود تلاش کند تا این عزیزان هنگام ورود به بازار کار بتوانند افرادی آماده برای کار در جامعه و صنعت و متناسب با نیاز جامعه تربیت شده باشند.

ولی زاده با اشاره به شعار رونق تولید در سال جاری که از طرف مقام معظم رهبری نامگذاری شده است، افزود: دانشگاه ها در تحقق شعار سال و رونق تولید از مسئولیت و رسالت سنگینی برخوردار هستند و باید تحقیقات علمی و پژوهش های دانشگاهی را در راستای رفع چالش ها و موانع تولید پیش ببرند.چاپ چاپ