چهارشنبه 30 بهمن 1398 _ 25 جمادى الثانية 1441 _ 19 فوریه 2020
فارسی | English
  امروز
چهارشنبه
بهمن 1398
30
قمری:25 جمادى الثانية 1441

میلادی:19 فوریه 2020
 
تاریخ : سه شنبه 30 بهمن 1397     |     کد : 122

سیستم مکانیزه کتابخانه دانشکده ادبیات و علوم انسانی و الهیات افتتاح شد

با حضور رئیس دانشگاه شهید مدنی آذربایجان، کتابخانه های دانشکده های ادبیات و الهیات به سیستم مکانیزاسیون مبتنی بر تکنولوژی RFID مجهزشد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه شهید مدنی آذربایجان، کتابخانه های دانشکده ­های ادبیات و الهیات در روز شنبه 27 بهمن 97 با حضور دکتر حسن ولی زاده رئیس دانشگاه، دکتر علی عجمی معاون پژوهش و فناوری، روسا و معاونان دانشکده های ادبیات و علوم انسانی ، الهیات و جمعی از استادان و کارمندان دانشگاه، مورد بهره برداری قرار گرفت.


دکتر جواد مصرآبادی، رئیس کتابخانه مرکزی دانشگاه، در حاشیه این مراسم در گفتگو با روابط عمومی دانشگاه و در پاسخ به سوالی در خصوص اهمیت و لزوم برپایی سیستم فوق گفت: افزایش میزان مراجعه دانشجویان و همکاران محترم به کتابخانه­ های دانشگاه، و همچنین وجود برخی مشکلات از جمله عدم انطباق موجودی سیستم جستجو با قفسه­ و ارائه خدمات به صورت قفسه بسته و... از مهم­ترین دغدغه مدیریت کتابخانه در سال­های اخیر و به تبع آن تلاش برای تسهیل هر چه بیشتر و بهتر آن بوده است؛ از جمله اقداماتی که در سال جاری برای مرتفع­ کردن این مشکل انجام شد، تجهیز کتابخانه­ های دانشکده­ های ادبیات و الهیات به سیستم مکانیزاسیون کتابخانه مبتنی بر تکنولوژی RFID است؛ این سیستم، از بروزترین تکنولوژی­ها و رایج‌ترین فناوری­ها در زمینه هوشمندسازی فعالیت‌ها در کتابخانه­ های بزرگ می باشد که علاوه بر جلوگیری از جابجایی غیرمجاز مدارک، مزایای متعدد دیگری از قبیل تسریع عملکرد کارمندان در ثبت یا تحویل مدرک، تسهیل و خودکارسازی فرایند امانت، تمدید یا بازگرداندن مدرک توسط اعضاء، تسریع و تسهیل در عملیات قفسه خوانی، جستجو و مرتب‌سازی سریع را داراست.
 
مصرآبادی در خصوص  فرایندعملیات اجرایی تجهیز کتابخانه ­های دانشگاه به سیستم RFID نیز اظهارکرد:
عملیات اجرایی تجهیز کتابخانه ­های دانشگاه به سیستم RFID از تابستان سال 1397 آغاز و در دهه فجر امسال با هزینه ای در حدود یکصد و شصت میلیون تومان به بهره برداری رسید. با توجه به اینکه کتابخانه دانشکده­ های ادبیات و علوم انسانی و الهیات با داشتن به ترتیب 13517 و 13391 نسخه کتاب، از پرمراجعه ­ترین کتابخانه­ های دانشگاه هستند، فاز اول سیستم مکانیزاسیون در این کتابخانه­ ها اجرا شد. بر اساس برنامه ریزی های انجام گرفته در طی سال آتی بقیه کتابخانه های دانشگاه نیز به این سیستم مجهز خواهند گردید.
رئیس کتابخانه مرکزی دانشگاه، در خصوص مزایای استقرار سیستمهای مکانیزه کتابخانه ها به موار زیر اشاره نمود:
افزایش مراجعه به کتابخانه و تبدیل سیستم قفسه ­بسته جاری به قفسه باز
 افزایش امنیت حفاظت از منابع موجود و کنترل ورود و خروج اشیاء، افراد و کتب
هزینه نگهداری بسیار پایین و عدم نیاز به خط دید مستقیم به ویژه با افزوده شدن دوربین­ های مداربسته
  انطباق با محیط‌ فرهنگی دانشگاه و ممانعت از نارضایتی­ های حاصل از تعامل کاربر با کتابدار
حذف امور یکنواخت و غیرکارشناسی کتابداران از طریق اتوماسیون خودکار تحویل، تمدید و برگشت کتاب و ارتقای شغل کتابداران به جایگاه مدیریت  و راهنمایی اعضاء
سهولت، دقت و سرعت در فرآیند کنترل موجودی در مخزن و یافتن اسناد گمشده
کاهش زمان لازم برای انجام فرآیند امانت گرفتن، تمدید و برگشت اسناد و از میان رفتن صف‌های انتظار در میزهای امانت
کاهش هزینه نیروی انسانی با تحویل امور به سیستم اتوماسیون و کاربر
چاپ چاپ